Urfalı vatandaşlardan asgari ücret yorumu: Artık dayanamıyoruz

Asgari ücrete zam olup olmayacağı milyonlarca vatandaşımızın gündem konusu oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in, Temmuz ayına dair zammın olmayacağını söylemişti. Ak parti sözcüsü Ömer Çelik yaptığı açıklamada, asgari ücret ve dar gelirli vatandaşlarımız ekonomik olarak korumak ve hükumetin her zaman gündeminde olacağını söyledi. Şanlıurfalı vatandaşlar, hayat pahalılığın artmış olduğu bu son dönemde, yapılan zamlar asgari ücretin artıp artmaması konusunda herhangi bir etkisinin olmayacağını dile getirdi. Yapılan zamların kademe kademe bize döndüğünü söyleyen vatandaşlar, hayat şartlarının yaşamımızı çok zorladığını söyledi. “ASGARİ ÜCRETE ZAM GELSE BİLE ÜZERİNE ELLİ DEFA ZAM GELDİ”Asgari ücrete zam gelse bile üzerine elli defa zam geldi diyen Mehmet Çiftçi: “Asgari ücret bir hafta geçmeden elli defa üstüne zam geldi. Bu asgari ücretin ne anlamı kaldı, emekli ağlıyor, dar gelirli ağlıyor, yaşlı ağlıyor, hayat pahalılığı yüzünden asgari ücretin ne anlamı kaldı, bu sadece bir göz boyamadır, çünkü sen vermeden önce onun üç katını aldın, bide üstüne zam üstüne zam yapılıyor. Bu hayat pahalılığı artık dayanılmaz hale getirdi. Ben burada tek başıma günde 100 lira yiyorum, ayda 3000 lira, benim 5-6 ailem olsa, en azından 6000-7000 lira anca masraf ederim, o da normal bir masraftır yani, güzel bir yaşam şeklinde değildir. Hayat pahalılığı milleti felç etmiş sanki bir devlet yokmuş gibi, devlet önlem almıyor, denetleme yapmıyor. Bir milletvekili 20 bin 30 bin lira alıyor. Vatandaşının ne kadar aldığı kimin umurunda yani benim burada istediğim dar gelirlinin haline bakmalarını istiyorum.” dedi “ASGARİ ÜCRETİN ŞİMDİKİ FİYATI BİLE YETMİYOR”Asgari ücretin şimdiki fiyatı bile yetmiyor diyen Mahmut İzol: “Asgari ücretin şimdiki fiyatı bile yetmiyor, ekonomiyi görüyoruz, nasıl yetsin şuan en düşük asgari ücretin 6000 lira olması lazım ki geçim olsun. Piyasa yüksek, kiralar yüksek, ev fiyatları yüksek, nasıl geçim olacak pazara çıksak bir şey alamıyoruz. Çarşıya gitsek hiçbir türlü bir şey alamayız. Asgari ücretle çalışan o da daha 3-4 kişilik bir aileye yetmez, daha 6000 lira alsa dahi yetmez. Buradan milletvekillerimize hükümetimize sesleniyorum bunlara bir çare bulması lazım ekonomi çökmüş durumda yetkililerin buna bir el atması istiyorum.”ifadelerini kullandı.“İNŞALLAH ASGARİ ÜCRET 10 BİN LİRA OLUR”İnşallah asgari ücret 10 bin lira olur diyen Celal Palalıoğlu: “İnşallah Allah devletimize zenginlik verse de, 10 bin lira olur, çünkü asgari ücretle kimse geçinemez, bir kilo et 120 lira olmuş, tabi asgari ücret alanlar için söylüyorum. Ben küçük esnaf olduğum için asgari ücret aldığımız yok, bizimki gün gün değişiyor.”diye konuştu.“BİZİMKİ KÜÇÜK ESNAF OLDUĞU İÇİN GÜNLÜK KAZANIYORUZ”Bizimki küçük esnaf olduğu için günlük kazanıyoruz diyen Sabri Sinici: “Bizimki küçük esnaf olduğu için günlük kazanıyoruz. Gün 1000 lira, gün olur 500 lira, biz esnaf olduğumuzdan bizim asgari ücretle çalıştığımız yok ama asgari ücret alan adam kira ev elektrik su derken her ay borçlanır her ay perişan olur yani yetersiz geliyor şu pahalılığa göre hiçbir şey değil benim buradan temennim bu pahalılığın önüne geçilmesi asgari ücretin normal standartları göre insanın geçimini sağlayacak kadar yapılmasını istiyorum.”ÖZEL HABER:EMİNE KAYA

Kaynak : https://www.urfanatik.com/haber/104...ardan-asgari-ucret-yorumu-artik-dayanamiyoruz