Beyaz Saray Sözcüsü: Türkiye’nin duruşunu netleştirmeye çalışıyoruz

DepoPhotos_17080629-300x204.jpg

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği arzusu konusunda Türkiye’nin duruşunu netleştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Psaki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmasını desteklemeyecekleri yönündeki açıklamasıyla ilgili bir soru üzerine “Türkiye’nin duruşunu netleştirmeye çalışıyoruz. Sizi bu konudaki görüşleri hakkında daha fazla bilgi için Türkiye hükümetine yönlendiriyorum” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine sıcak bakmadığı yönündeki açıklamaları ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) günlük basın brifinginde de gündeme geldi. Bakanlık Sözcüsü Kirby, “Şu aşamada Türkiye’nin bu konudaki duruşunu anlamaya çalışıyoruz” dedi.

Brifingde Erdoğan’ın sözlerinin hatırlatılması ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in bu sözleri nasıl karşıladığının sorulması üzerine Sözcü John Kirby, “Şu aşamada Türkiye’nin bu konudaki duruşunu anlamaya çalıştığımızı söyleyebilirim. Daha ayrıntılı yorum yapmadan önce size tavsiyem Türkler’le bu açıklamanın detaylarını konuşmanızdır” dedi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dErdoğan İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı çıktı​

    dZaharova: Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılması halinde misilleme yaparız​


Bu açıklamanın ardından ABD’nin Türkiye’yi halen bir NATO müttefiki olarak görüp görmediği şeklindeki bir soruya da Kirby, “Elbette Türkiye değerli bir NATO müttefiki ülke” yanıtını verdi. Pentagon Sözcüsü, “Türkiye’nin NATO müttefiki olması durumu değişmiş değil. Türkiye, Rusya ve Ukrayna arasında diyalog sağlanması konusunda çaba sarf ediyor. Ayrıca Ukrayna’ya destek veriyorlar. Dolasıyla Türkiye’nin NATO’daki konumunu değiştirecek bir şey olmadı” diye konuştu.

Amerika’nın Sesi (VOA) muhabirinin konuyla ilgili bir sorusunu yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir sözcüsü de Türkiye’nin önemli bir müttefiki ve kritik bir bölgesel ortak olduğunu vurguladı ancak “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yorumlarıyla ilgili sorularınız için sizi Türkiye Hükümeti’ne yönlendiriyoruz” ifadesini kullandı.
 
Üst