Şili’de 'Uçan Ejderha' Fosili Keşfedildi!

Bilim insanları, Şili’de uçan ejderha olarak aldandırılan ve 160 milyon yıl öncesine ait bir tür olan Pterosaur’a ait kalıntılar keşfetti.

Şili Üniversitesi'nden bilim insanlarının, Şili'de yürüttüğü çalışmalar sonucunda Atacama Çölü'nde dinozor fosili keşfetti. Bu türün 160 milyon yıl önce dünyayı dolaşan bir tür olan Pterosaur'a ait olduğu bilgisi verildi.

Keşfedilen bu fosil, uzun bir kuyruğu, kanatları ve keskin, dışa dönük dişleri olan Jura dönemi uçan sürüngeninin bölgede yaşadığına dair bulunan ilk kanıt oldu.

Şili Üniversitesi, fosilin Rhamphorhynchinae alt ailesinin bir parçası olduğunu ve Güney Yarımküre'de ilk kez keşfedildiğini bildirdi.

Kalıntıların araştırılmasında görevli Jhonatan Alarcon, bu gruptaki keşiflerin genellikle Avrupa'dan geldiğini ve Şili'de bulunan iskelet kalıntılarının bu gruptaki hayvanların dağılımının şimdiye kadar bilinenden daha geniş olduğunu gösterdiğini söyledi.

Şili'deki ilk dinazor fosilleri, Atacama Çölü Ulusal Tarih ve Kültür Müzesi müdürü Osvaldo Rojas tarafından 2009 yılında Cerritos Bayos kasabasında keşfedilmişti.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/silide-ucan-ejderha-fosili-kesfedildi-1255
 
Üst