İstanbul sondan dördüncü: İşte, evden çalışmaya en uygun kentler

Koronavirüs pandemisiyle birlikte birçok sektör köklü değişikliklere gitmek zorunda kaldı. Günlük hayatın her alanında etkisini hissettiren koronavirüs, birçok şirketi uzaktan çalışma yöntemine yönlendirdi. Pandemiden önce bile, teknoloji ve dijital alandaki gelişmeler, birçok şirketi her yerden çalışma politikasını benimsemeye teşvik etti ve çalışanların kendilerine en uygun çalışma düzenini seçmelerine olanak sağladı. Peki, dünyanın uzaktan çalışmaya en uygun kenti hangisi? Türkiye ve İstanbul’da durum ne?

Koronavirüs pandemisi ile birlikte popüler hale gelmeye başlayan uzaktan çalışma yöntemi, çalışanların aileleri ile birlikte daha fazla vakit geçirmesi, trafik stresinden uzak tutması ve daha birçok alanda kolaylık sağlarken, verimliliği de arttırdı. Fransa merkezli bir şirket olan Nestpick, yaptığı araştırmada Covid-19 salgını nedeniyle evde çalışanların veriminin yüzde 22 oranında arttığını ortaya koydu. Araştırmada 75 büyük küresel şehri ele alan Nestpick, maliyet, altyapı, mevzuat, özgürlük ve yaşanılabilirlik gibi kategorilerle bu kentleri uzaktan çalışmaya uygunluk durumlarını sıraladı. Listede yer alan İstanbul ise son sıralarda yer aldı.

UZAKTAN ÇALIŞMANIN EN UYGUN OLDUĞU KENT MELBOURNE: İSTANBUL 71. SIRADA

Pandemi öncesinde de yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan uzaktan çalışma yöntemi, virüsün patlak vermesiyle birlikte hükümetlerin aldığı tedbirler sonucu mecburi hale geldi. Fransa merkezli Nestpick’in araştırmasına göre uzaktan çalışmaya en uygun kent Avustralya’nın Melbourne şehri oldu. Araştırmada ele alınan maliyet, yaşanılabilirlik, yasalar, altyapılar ve özgürlükler açısından en fazla puanı toplayan Melbourne için Avustralya’nın dijital göçebe vizesi sunması da avantaj sağladı. Bu alanda Melbourne’ün ardından Dubai geliyor. Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı bir kent olan Dubai, topladığı 96.64 puan ile ikinci sırada yer aldı.


Listenin ilk 10 sırasında 4 tane Avrupa kenti bulunuyor. Bu kentlerden ikisi Birleşik Krallık’daki Londra ve Glasgow. Avrupa kentleri arasında uzaktan çalışmaya en uygun şehir ise Estonya’nın başkenti Talin oldu. Talin topladığı 88.1 puan ile listenin 4. sırasında yer aldı. 75 kentin yer aldığı listede İstanbul, 71. sırada yer alırken 64.03 puan toplayabildi. Dünyanın en yaşanılabilir kenti seçilen Kopenhag ise uzaktan çalışma açısından listenin sonlarında yer aldı.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dAvrupa’da çalışma saatleri düşüyor: Türkiye zirvede, son sırada Hollanda var​

    dDünya Sağlık Örgütü: Çok çalışmak insanları öldürüyor​

    dTürkiye, internet hızında OECD üyesi 35 ülke arasında sonuncu sırada​


Listenin son sırasında yer alan kent ise Medellin oldu. Kolombiya’da yer alan kent, sadece 50 puan toplayabildi. Listede yer alan bazı Avrupa kentleri ve sıraları şu şekilde: Berlin (10), Madrid (21), Barselona (29), Atina (31), Paris (36) ve Roma (62).
 
Üst